Yalancı Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır

Yalancı gebelik, biyolojik olarak hamile olmamasına rağmen, kişinin hamileliği çok istemesinden ötürü veya kesinlikle gebe kalmak istememesi dolayısıyla tüm hamilelik belirtilerinin kendisinde görülmesi durumudur. Bu rahatsızlığı yaşayan bir diğer hasta grubu ise, cinsiyete ilişkin çelişki yaşayan kişilerdir. Hamilelik belirtileri hakkında daha detaylı bilgiyi daha önce hazırlamış olduğumuz ” Hamilelik Belirtileri Nelerdir ” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda bu belirtiler o kadar yoğun bir şekilde görülür ki, doktor bile yanılabilir. Yaşanan belirtiler, adet görmenin kesilmesi, mide bulantısı, kusma, hamilelikte oluşan lekeler, aş erme durumları, göğüslerde şişlik ve hassasiyet, karında şişlik şeklinde sıralanabilir. Tıp dilinde bu rahatsızlığın adı ”Pseudocyesis”dir ve psikolojik yardım gerektirir.

Kadın bebeğin karnında olduğuna kendini oldukça inandırır ve 9 ayın sonunda doğum gerçekleşmediği zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Kadınlıklarının yetmediği düşüncesinde olan hanımların bu rahatsızlığı yaşama yüzdeleri oldukça yüksektir. Ayrıca yalancı gebelik vakaları insanlarda görüldüğü gibi hayvanlarda da görülebilmektedir.

Yabancı gebelik durumu, hamilelik testinin negatif çıkmasıyla tespit edilir. Durumu tespit eden doktorun, hastaya sonucu açıklarken çok dikkatli davranması gerekmektedir.

Hastaya gerçek, hassas bir şekilde izah edilmeli ve kişinin psikolojik yardım alması konusunda ikna edilmesi sağlanmalıdır. Sevecen bir yaklaşımla olayın temelinde yatan, psikolojik işlev bozukluğunun tedavisi için, psikoterapiye ihtiyaç duyulduğu konusu açıklanmalı ve kişi durumun aslına hazırlanmalıdır.

Aksi takdirde kadın büyük travmalar yaşayabilir. Kişi, bu aşamada psikiyatrik tedavinin yanı sıra, jinekolojik tedavide görmelidir. Ayrıca reaksiyonlar devam ederse, gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisin de uygulanması gerekecektir

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.