İştah Kesen Çay Tarifi

İştah Kesen Çay Tarifi

İştah kesen çay tarifi ile karşınızdayız. Aniden aşırı iştah patlaması yaşıyorsanız hemen naneli bir diş macunu ile dişlerinizi uzun uzun fırçalayın. Dışarıda da bu durum başınıza gelebilir. Bu yüzden yanınızda katlanabilen küçük bir diş fırçası ve naneli bir diş macunu bulundurun. Nanenin ferahlatıcı etkisinden yararlanın. Ayrıca yemekten sonra genelde diş fırçalamaya alışık olduğumuz için de şartlı bir refleks devreye girer.

Nane Koklayın

Ağzınız tertemiz, dişleriniz pırıl pırılken, ağır, kötü kokan ya da aşırı şekerli bir gıdayı almak istemezsiniz. Bu basit işlem iştah atağınızı dengelemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Diş fırçanızı yanınızdan eksik etmeyin. Yeşil elma, taze ya da kuru nane, zerdeçalı 15-20 kez derince koklayarak iştah merkezini dengeleyerek keskin iştahın biraz da olsa bastırılmasına ve kilonuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz. Doğal kokuların yanı sıra doğal olarak hazırlanan aromaları da koku olarak kullanabilirsiniz. Günde 25-30 kez derin derin burundan nefes alıp ağızdan verin. Nefes verirken tüm kaslarınızı gevşetin.

Ayrıca yeşil elmanın kabuğuna tırnağınızla bir çizik atabilirsiniz veya tercihen taze nane yapraklarını parmaklarınızın arasında ezebilirsiniz. Sonrasında rahatça oturup gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan nefes alıp kokuyu iyice hissedip nefes verirken uzun sürede gevşeyerek verin. Nasıl ki iştah açan pul biber, kimyon, tereyağı veya sevdiğiniz yemek kokuları varsa bu kokular da tam tersi bir etki yapar.

İştah Kesen Çay Tarifi

Pek çok kişi diyet yaparken iştahına hakim olamamaktan yakınır. Tarifini verdiğimi çayı yemeklerden 5-10 dakika önce bir büyük çay fincanı, kupa veya 1 su bardağı miktarında içeceksiniz. İçine şeker katmayacaksınız. Aşırı kaynar olmasın. Ama ılığın üzerinde bir sıcaklıkta olsun.

Malzemeler;

  • İri bir tutam – mate çayı
  • İri bir tutam – ıhlamur
  • Yarım yeşil – elmanın kabuğu

Elmanın illaki kurutulmuş olması gerekmez. Yaş elmanın kabuğu da olur. Bu ölçüler bir bardak su içindir. Tüm malzemeyi suyun içerisinde 2-3 dakika kaynatın. Birkaç dakika demleyin. Aşırı sıcaklığı geçince içmeye başlayın. Bu çayı yemeklerden 5-10 dakika önce yudum yudum için, Birkaç dakika bekledikten sonra da yemeğinizi yiyebilirsiniz. Tabi hala iştahınız varsa. Afiyet olsun.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.