Bel ve Sırt Ağrıları Tedavisi Nelerdir?

Bel ve Sırt Ağrıları Tedavisi

Bu konudaki uzman doktorların yaptığı araştırmalarda, her beş kişiden birinde bel ve sırt ağrılarının mevcut olduğu gerçeği saptanmıştır. Bel ve sırt ağrıları tedavisi açısından kişilerin oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir.  Dikkat edilmemesi durumunda ağrıyı yaşayan hastanın, sosyal yaşamı tamamıyla etkilenebilir. Ayrıca bu rahatsızlıklarda, erken teşhis yapılması çok önemlidir.

Bel ve sırttaki ağrılar, sırt omurgalarının iki yanındaki kasların gerilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu tür gerilmeler sinirlenme gibi durumlarda meydana gelmektedir. Stresli durumlarda genel olarak ilk önce, boyun bölgesindeki kaslarımız gerilmektedir. Bu gerilme, boyun omurgalarının düzleşmesine, sırt ve omuz sinirlerinin baskı altında kalmasına sebep olur. Gerilen kaslar ise, ağrılar yaratmaktadır. Uzun süren gergin kaslar, fibrozitleri doğurur. Buda her ağır kaldırmada ağrı yapar. Dolaylı olarak kendinizi zaman içerisinde kamburlaştırmaya başlarsınız ve ihtiyar bir görünüm oluşturursunuz. Ağrıyı yaşayan herkes bir çok ağrı kesici ilaçlar içerek, ağrıları dindirmeye gayret ederler ve bir sürü doktor gezerler.

Doktora gidildiği zaman bu kasılmaların sırt bölgesinden mi yoksa boyun bölgesinden mi kaynaklandığı tespit edilmelidir. Akciğer ve mideden kaynaklanan hastalıklar sırt ağrıları yapabilmektedir. Bu yüzden ağrılar için doğru teşhis gereklidir. Hastanın şikayetleri ve kontrolleri doğru yapılmalıdır.

Ağrı olan bölgelerde kas gevşetici ilaçlar, ve bölgesel iyileştirici merhemler kullanılarak tedavi uygulanır. Bel ve sırt ağrıları için yalnızca ilaç tedavisi yeterli gelmemektedir. Bununla birlikte fizik tedavi ve gerekli görülen farklı yöntemlerde kaslar düzelene kadar devam edilir.

Sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz ” Baş ağrısına ne iyi gelir ” adlı yazımızda çok işinize yarayabilir.

Bunun yanı sıra, tedavi sonrasında hekiminiz size bir takım sırt egzersizleri önerecektir. Bel ve sırt ağrılarına en etkili egzersiz yöntemi sırt üstü yüzmektir. Soğuklardan mümkün olduğunca ayrı kalarak, güneşli havalar ve kaplıcalar gibi sıcağa yönelmek gerekecektir. Ayrıca ani hareketlerden de uzak durup, uzun süre oturma gerektiren mesleklerde arada sırada kalkıp yürümek iyi olacaktır. Stresli zamanlarda da, ters hareketler yapmaktan kaçınmak icap etmektedir.

Bu ve benzeri yazılarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.