Baş Dönmesine Neden Olabilecek Durumlar

Baş Dönmesine Neden Olabilecek Durumlar

Hareket yanılması olan baş dönmesinde hasta, olay esnasında çevresindeki her şeyin hareket ettiği izlenimine kapılmaktadır. Bu dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre denge durumunu sağlayamamasından kaynaklı bir durumdur. Baş dönmeleri çok sıkça rastlanabilen sağlık problemleri olup, acil bölümüne bu şikayetle gelen kişiler genel toplamın %25’ini oluşturmaktadır. Çocukluk zamanlarında nadiren rastlanılan bu rahatsızlıkla genel olarak, orta ve ileriki yaşlarda karşılaşılır. Baş ağrılarınızdan kurtulmak için daha önce hazırlamış olduğumuz ” Baş Ağrısına ne iyi gelir ” adlı yazımıza bakmak isteyebilirsiniz

Bir kişinin dengeli bir şekilde hareket edebilmesi için, bir çok vücut sistemi birbirine uyumlu olarak çalışmalıdır. Buda bize göstermektedir ki, baş dönmesi bu sistemlerden birinde gerçekleşen çok sayıda herhangi bir hastalığın belirtisinden kaynaklı olabilir. Böyle durumlarda, hastanın durumu iyi analiz edilmeli ve hastalığın teşhisine ulaşılabilmesi için hastalığın gidişatı takip edilmelidir. Bunun içinde kişiye sistemik muayeneyle bir ekip çalışması yapılması gerekmektedir.  Bu ekip çalışmasının içerisinde, kulak, burun, boğaz, nöroloji gibi alanlar bulunmaktadır. Bölümlerde, bir takım tıbbi cihazlar kullanılarak testler yapılmakta ve rahatsızlığın asıl neden kaynaklandığının teşhisi konulmaktadır. Kısacası baş dönmesi, başlı başına bir hastalık olmayıp, başka hastalıklara sebep olarak düşünülmesi gereken bir belirti durumudur.

Baş Dönmesine Neden Olabilecek Durumlar

  • Kulak sebebiyle olan baş dönmeleri: Baş dönmelerinin genelinden sorumlu olarak kulak organı görülmektedir. Kliniklerde genel olarak, pozisyona bağlı olarak gelişen baş dönmeleriyle karşılaşılmaktadır. Hastaların bir çoğunda, başın hareketlerinden kaynaklanan durumlar görülmektedir. Teşhis, iç kulağın içinde bulunan yarım daire kanallarının, bir takım manevralara verdiği cevaplara bakılarak saptanmaktadır. Tedavi yöntemi ise, bu yarım dairelerde bulunan ve yer değiştiren kristallerin, tekrar yerine oturtulmasıyla gerçekleşmektedir.
  • Travmalar sebebiyle olan baş dönmeleri: Kişinin başına aldığı sert darbeler sonucunda, iç kulağında zedelendiği, kafatası kırıklarında baş dönmesi ve kusma belirtileri meydana gelmektedir. Bazı zamanlar kırık olmasa bile, bu sarsıntı sonucunda iç kulakta oluşan hasar veya kristallerinin yer değiştirmesiyle meydana gelen sorunlardan kaynaklı olarak baş dönmeleri yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda baş dönmeleri, yıllarca devam edebilmektedir.
  • Nörolojik hastalıklar sebebiyle olan baş dönmeleri: Beyin, beyincik organlarında meydana gelen merkezi sinir sistemindeki kanamalar veya kan damar tıkanıklığından kaynaklı beslenme bozuklukları, migren, bir takım beyin tümörleri hastanın dengesinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Hastaya teşhis konma aşamasında dengeyi bozan unsurların sebebi sorgulanmalıdır.
  • Dahili hastalıklar sebebiyle olan baş dönmeleri: Kalp krizi, kalp yetmezliği, tiroit bezi hastalıkları, kansızlık, tespit edilemeyen hipertansiyon, ileri kalp ritminin bozuklukları, aşırı su kayıpları(ishal), vb.
  • Psikolojik denge bozuklukları sebebiyle olan baş dönmeleri: Panik atak depresyon tarzı hastalıklar sebebiyle olan baş dönmeleri.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.