Youtube KanalımızKanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne sütünün önemi nelerdir?

İlk 6 Ay Bebeklerde Anne Sütün önemi

Vücudun büyüyebilmesi için, gerekli besinlerin almasına beslenme denilmektedir. Bir kişinin sağlıklı olabilmesinin, onun nasıl beslendiğiyle doğrudan bağlantısı bulunmaktadır. Kişi doğru beslenme çizelgesini takip etmezse bağışıklı sistemi çöker ve buda onu hastalıklara karşı korumasız bırakır.

Bir annenin sütünün bol olması için bazı hassas noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar, annenin bebeği sıklıkla emzirmesi, bol bol sıvı tüketmesi, beslenmesine özen göstermesi ve psikolojisine dikkat etmesidir.

İlk 6 ay bebeklerde anne sütünün önemi; Yeni doğmuş bir bebek ilk 6 ay boyunca bütün gıdasını anne sütünden temin etmektedir. Bu süreç içerisinde, bebek yeterli kilo alıyorsa anne sütü bebeğe gereken besini sağlıyor demektir. Bunu anlamak için bebeğin her ay kilosu ölçülmektedir. Bebeğin kilosu her ay 600-800 gram artıyorsa anne sütü bebeğe yetmiş, bebek iyi beslenmiş kabul edilir. Aynı zamanda bebeğin, günde ortalama 6 kez altını ıslatması, 2 kez de kakasını yapması bir diğer anlama metodudur. Bu önemleri açısından bebeğin kilo takibinin ilk 1 yaşta muhakkak izlenimi gerçekleştirilmelidir.

Bebek doğumundan itibaren ilk yarım saat içerisinde emzirilmeye başlanmalıdır. Bu akış bozulursa bebek ilerleyen zamanlarda emmeye isteksizlik gösterebilir. Bu sebeple bebek doğar doğmaz emzirilmeye başlanmalı ve sonrasında sıklıkla emzirilmeye devam edilmelidir. İlk etapta anneden süt gelmese bile emzirilmeye başlanmalıdır. Böylece refleksle birlikte süt salgılanarak, gelmeye başlanacaktır. Devamında anne, estetik korkularla veya diyet isteği sebebiyle emzirme işlemine ara verirse süt zamanla kesilir. Bu açıdan bebek her istediğinde emzirilmeye ara vermeden devam etmek gerekir. Ayrıca, anneden aşırı bir beslenmede beklenmemektedir. Dikkat etmesi beklenen konu, günde 4 litre sıvı tüketmesi, sigara kullanmaması, fazla çay kahve tüketmemesi, yeterli besinlerini düzenli olarak tüketmesi ve çok stresten kaçınmasıdır.

Bir annenin ortalama bebeğini emzirme süresi, 15-30 dakika arasında seyretmektedir. Annenin bebeğini sabit zaman dilimlerinde değil, bebek emmek istedikçe meme vermeye çaba göstermesi gerekmektedir. Bebeğin anne sütünü emme isteği ortalama olarak 30 dakika ile 3 saat arasında değişmektedir. Annenin bebeğini besleme saatini 3 saatten fazla geçirmemeye özen göstermesi gerekmektedir.

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi sosyal ağlarda takip edebilirsiniz. Anne sütünün önemi nelerdir? yazısı kadınca notlar sitesi adına hazırlanıp yazılmıştır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.