Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir

21 günden az, 35 günden fazla süregelen sikluslar adet düzensizliği için anormal olarak değerlendirilir. Adet kanamanızın aşırı olduğu durumlarda, iki adet kanamasının arasında gelen lekelenme ve kanama görülen durumlarda veya kanamaların çok fazla olduğu durumlarda muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir kadın sene boyunca ortalama olarak, 11 ie 13 arasında adet kanaması görmektedir. Adet düzensizliğinin normale dönebilmesi için, kanamayı sağlayan hormonların normale dönmesi gerekmektedir.

Adet düzensizliğine birçok şey neden olabilmektedir. Sık sık bu sorunu yaşayan kişilerin, düzensizliğin nedeninin saptanması ve uygun tedaviye başlanabilmesi için hekime başvurması şarttır. Bir kadın hamile değilse, menopoza girmediyse, emzirmiyorsa ve 90 günü aşkındır adet görmediyse anormal durum olduğu farz edilir. Bu yazımızda ” Yalancı Gebelik nedir? Nasıl Anlaşılır ” ilginizi çekebilir.

Adet düzensizliğinin bazı nedenleri şunlardır;

  • Doğum kontrol hapları: Bu haplar östrojen ve progestin hormonları içerdiği için, hapların kullanımı veya içerken bırakılması adet düzensizliğine sebep olabilir.
  • Stres: Yaşadığımız bir takım gerginlikler, ani kilo alıp vermeler, egzersiz programımızda bir takım değişiklikler adet düzensizliğine sebep olabilir.
  • Uterin polipleri ve miyomları: Rahimdeki polipler, rahmin iç tabakasında olan, kanserli olmayan oluşumlarken, miyomlar ise rahim duvarında yapışık halde olan tümörlerdir. Bu tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Fakat, adet düzensizliğine sebep olurlar.
  • Prematüre yumurtalık yetmezliği: 40 yaş altında olan ve yumurtalıklarının işlevleri yetersiz olan kadınlarda görülür.
  • Polikistik yumurtalık: Bu rahatsızlığın görüldüğü bayanlarda, normalden daha fazla androjen hormonu yani erkeklik hormonu görülmektedir. Bu durum, yumurtanın oluşmasını önler ve adet düzensizliğine sebep olur.
  • İltihaplı Pelvik Hastalığı: Bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Kişiye cinsel yolla yada kürtaj gibi operasyonlarda bulaşır ve yayılır. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında adet düzensizliği bulunmaktadır.
  • Endometriozis: Rahmi çevreleyen ve her ay adet kanamasıyla atılan dokunun, rahmin dışında oluşmasına endometriozis denilir. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında adet düzensizliği bulunmakatadır.

Bu ve benzeri yazılarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.