Youtube KanalımızKanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Adet dönemi ağrıları ile nasıl baş edilir

Adet dönemi ağrıları ile nasıl baş edilir

Adet dönemi ağrıları, genellikle ilk kanamayı izleyen 1-2 yıl sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bazı bayanlar, anne olup, çocuk doğurduklarında ağrıları azalır. Adet dönemindeki ağrı ve kasılmaların temel nedeni; prostaglandin maddesinin artması şeklinde ifade edilebilir. Bunun yanı sıra adet kanaması bayanlar için oldukça yorucu bir fiziksel olaydır.

Kan kaybına bağlı olarak, vücutta demirin düşmesi bitkinliğe sebep olmaktadır. Böyle durumlarda geceleri 1 saat fazladan uyumanız veya gün içinde 1 saat şekerleme yapmanız kendinizi dinlendirmeniz bakımından yarar sağlayacaktır.

Ayrıca uyku haricinde, beslenme düzeninide bu döneminizde kontrol altında tutmanız daha az ağrı yaşamanıza yardımcı olabilir. Adet döneminizden 1 hafta önce az ölçülerde karbonhidrat tüketmeniz ve günde 1 gr. C vitamini almaya özen göstermeniz size önerebileceğimiz önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Kadınlar adet dönemlerinin ilk aşamasında genellikle, kas ağrıları çekerler. Bu ağrılar, kanama başladıktan sonra başlarsa, uzun süreli ve çok şiddetli devam ederse doktora başvurmak gerekmektedir.

Eğer bu sancılarınız doktora başvurmaya gerek olmayacak düzeyde ise, sancılarınızı hafifletmenin bir takım doğal yöntemleri vardır. Öncelikli olarak söyleyebileceğimiz; karnınızı sıcak tutmanızdır. Bunun için sıcak su torbasından yardım alabilirsiniz. Bol bol oksijen almanız sizi rahatlatacaktır. Kabız olmadığınızdan ve bağırsaklarınızın boş olduğundan emin olmalısınız.

Bağırsak hareketlerinizi düzenlemek için; taze meyve ve sebze tüketmeli ve sıcak içecekler içmelisiniz. Bu gibi durumlarda acı ve soğuk besinlerden uzak durmanız gerekir. Yemeklerinizin iyi piştiğine dikkat edin ve içlerine tarçin, zencefil gibi baharatlar ilave edin.

Bol bol su içmek hem sancılarınız için, hemde bağırsak sorunlarının çözümü için çok önemlidir. Sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz Regl ağrısı ile baş etmenin püf noktaları yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bizlere destek olabilirsiniz. Bu yazı kadınca notlar sitesi adına hazırlanmıştır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.